Marka AVON jest światowym liderem rynku kosmetycznego oferując swoje produkty w sprzedaży bezpośredniej i dystrybuowanych przez prawie 6 milionów konsultantek w ponad 135 krajach na całym świecie. Firma istnieje na rynku od ponad 120 lat na początku jako California Perfume Company a od 1932 jako AVON. Poniżej przedstawiamy pełną historię firmy AVON.

Założyciel AVON i pierwsze konsultantki

Założycielem firmy jest David H. McConnell, który swoją karierę rozpoczynał jako sprzedawca książek w systemie sprzedaży od drzwi do drzwi. Szybko jednak zauważył, że klientki bardziej zainteresowane były darmowymi próbkami perfum załączonymi do sprzedawanych książek niż samymi książkami. W 1886 roku zmienił sprzedawane produkty na perfumy, a w 1892 nazwał nowo powstałą firmę jako “California Perfume Company”. Nikt nie słyszał jeszcze wtedy o marce AVON, ten znak towarowy został oficjalnie zarejestrowany dopiero w 1932 roku. Podczas swojej wczesnej kariery David H. McConnell widział kobiety próbujące wiązać koniec z końcem, dlatego zaoferował im szansę do zarobku i osiągnięcie niezależności finansowej na długo przed uzyskaniem przez kobiety prawa do głosowania. Pierwszą konsultantką firmy AVON była Persis F.E. Albee z Winchester w stanie New Hampshire. Wprowadziła ona rewolucyjną jak na tamte czasy metodę sprzedaży bezpośredniej. W ciągu kilkunastu lat ilość konsultantek wzrosła do 5000 tysięcy a dziś jest ich prawie 6 milionów.

Fundament firmy AVON

Dla założyciela firmy AVON ludzie i produkt były najważniejsze, dlatego zadedykował całego siebie aby oba odniosły sukces. Był nie tylko inspiracją dla pierwszych konsultantek, starał się również zarazić ich tym samym pozytywnym podejściem. Stworzył wtedy pewne zasady, który AVON kieruje się do dziś:

  • Zapewnić szansę zarobku i niezależności finansowej każdej osobie.
  • Rozpoznać i nagrodzić każdy unikalny wkład.
  • Wspierać społeczności, którym służy AVON np. w postaci programów charytatywnych
  • Oferować najwyższej jakości produkty z gwarancją zadowolenia
  • Utrzymywać i cenić “przyjaznego ducha AVONu”

AVON w Polsce

Marka AVON przybyła do Polski w 1992 roku jako AVON Cosmetics Polska i od tamtej pory prężnie się rozwija konkurując z największymi koncernami kosmetycznymi. Dodatkowo istnieją 3 inne spółki: AVON Operations Polska, która jest jedną z najnowocześniejszych i największych fabryk z centrum dystrybucji w Europie; AVON EMEA Finance Service Centre, która zajmuje się księgowością firmy AVON w Europie oraz AVON Mobile, która prowadzi telefonię komórkową myAVON. Unikalny kanał dystrybucji, wysoka jakość oferowanych produktów AVON oraz indywidualne podejście do klienta przyczynia się do rosnącej popularności firmy oraz szerokiego grona wiernych i zadowolonych klientek nie tylko w Polsce, ale i na świecie.