Nie ma znaczenia jaką pracę wykonujemy, jeśli nie będziemy mieć odpowiedniej motywacji, może się okazać, że nawet najprostsze zadanie będzie niezwykle trudne. Jeśli więc chcemy odnosić sukcesy w pracy i chcemy, żeby to co robimy dawało nam naprawdę sporo satysfakcji, to musimy być do niej odpowiednio zmotywowani. Ale jak to zrobić?

Małe kroki są bardzo ważne

Przede wszystkim powinniśmy dopilnować, aby wyznaczyć sobie małe kroki, aby nie robić niczego na szybko podejmując od razu ogromne wyzwania. Na początek załóżmy, że każdego dnia zrobimy jeden punkt z projektu. Jeśli pracujemy w domu, to umówmy się, że będziemy na pracę poświęcać godzinę. Z czasem, gdy będziemy coraz bardziej w to wszystko wdrożeni, ten czas będzie się wydłużał, a my będziemy czuli, że mamy chęć do pracy i nadal chcemy dawać z siebie wszystko. Jeśli nasza praca polega na zdobywaniu nowych klientów, to warto tutaj też robić małe kroki. Nie zakładajmy, że pierwszego dnia znajdziemy ich całe rzesze. Przyjmijmy, że w pierwszym tygodniu zdobędziemy 5 nowych klientów, w kolejnym 10, a w jeszcze kolejnym 15. Dzięki temu, na samym początku będzie większa szansa na spełnienie tego założenia, a jeśli nam się uda, będziemy bardziej zmotywowani, aby w kolejnym tygodniu znaleźć tych osób więcej.

Miejmy przed oczami cel

Warto na samym początku wyznaczyć sobie jasno określony cel. Możemy przyjąć, że po pół roku współpracy, będziemy zarabiać określoną kwotę pieniędzy, albo że będziemy wówczas mieli pewną ilość klientów. Możemy także ustalić, że będziemy zdobywać wszystkie nagrody, które po kolei będą się pojawiały w naszej firmie, jako nagrody dla najlepszych pracowników. Co więcej, możemy też założyć, że po osiągnięciu określonej sprzedaży, albo ukończeniu wyznaczonej liczby projektów wybierzemy się na wymarzoną wycieczkę. Najważniejsze jest to, aby ten cel, który chcemy osiągnąć był naprawdę konkretny, aby był jasno sprecyzowany i co więcej, żebyśmy się na nim skupili, żeby nic innego nas nie rozpraszało.

Każdy sukces jest ważny

Zazwyczaj dzieje się tak, że jeśli coś nam się uda, to się cieszymy i czujemy, że mamy jeszcze więcej energii do wypełniania swoich obowiązków zawodowych. Znowu każda porażka może sprawiać, że czujemy się niekompetentni i zaczynamy się zastanawiać, czy faktycznie powinniśmy dalej pracować w danym miejscu. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że będziemy odpowiednio zmotywowani do pracy, że faktycznie będziemy mieli zawsze sporo energii w sobie, aby wykonywać powierzone zadania, to musimy trzymać się tych małych sukcesów. Tego, że w tym tygodniu udało nam się pozyskać tylu nowych klientów ilu założyliśmy, że udało nam się sprzedać nawet więcej produktów niż przyjęliśmy, że potrafiliśmy namówić kogoś na kupienie produktu, co do którego się wahał. To są niby małe rzeczy, ale prawda jest taka, że to właśnie one najbardziej nas motywują do większego wysiłku i sprawiają, że widzimy sens w naszych działaniach.

Poszukujmy ciągle czegoś nowego

Nawet najciekawsza praca może stać się dla nas nudna i męcząca, jeśli wszystko będzie odbywało się tak samo, jeśli cały czas będziemy nasze obowiązki wykonywać w jednakowy sposób, jeśli wszystko będzie przewidywalne. Dlatego właśnie, tak ważne jest to, abyśmy cały czas poszukiwali inspiracji. Nowych możliwości, nowych rozwiązań, nowych sposobów pracy, które moglibyśmy wykorzystać w naszym przypadku. Jeśli będziemy ciągle szukać czegoś nowego, jeśli będziemy ciągle się czegoś uczyć i szukać inspiracji, to może się okazać, że będziemy również bardziej zmotywowani do działania, do większego poświęcania się w życiu zawodowym.

Wyobrażajmy sobie cel

Mamy jasno określony cel, do którego chcemy dążyć, wiemy jakie to ważne, a jednak okazuje się, że nie jest on dla nas aż tak wielką motywacją jak pierwotnie zakładaliśmy? Może nie wystarczy, że o nim wiemy, że go wyznaczyliśmy? Może powinniśmy go w konkretny sposób przedstawić, tak abyśmy zawsze sobie o nim przypominali, gdy spojrzymy na daną wizualizację? Może to być odpowiednio stworzony napis, który powiesimy w takim miejscu, abyśmy mogli go jak najczęściej widzieć. Ale może to być odpowiednio przygotowane zdjęcie, które w wyraźny sposób będzie nam pokazywało do czego dążymy, co chcemy osiągnąć i co powinniśmy zawsze mieć przed oczyma, kiedy zabieramy się do pracy.

Nigdy nie możemy się poddać

Czasami jest tak, że mimo najszczerszych chęci, motywacji zaczyna nam brakować, a co się z tym wiąże, zaczynamy się poddawać i rezygnować z tego co robimy. Nie może tak być. Nigdy nie możemy się poddawać, zawsze musimy pamiętać o tym, co chcieliśmy osiągnąć i o tym, że każdego dopadają chwile zniechęcenia. Ale trzeba je przezwyciężyć, pokonać i dalej z podniesionym czołem robić to, co do nas należy. Nie możemy się poddawać, jeśli czujemy, że nasza motywacja spada, a wzrasta zniechęcenie, to weźmy wolne, odpocznijmy trochę, ale nigdy się nie poddawajmy i nie pozwólmy, aby jakieś niepowodzenie zniszczyło nasze plany.

Myślenie pozytywne

To zrozumiałe, że co jakiś czas mogą się pojawiać negatywne myśli, zniechęcenie, że możemy zacząć się zastanawiać, czy to co robimy faktycznie ma sens. Najważniejsze jednak jest to, aby nie poddawać się takim myślom i takiemu zniechęceniu. Nie możemy dopuścić do tego, aby takie złe nastawienie, aby to co nam się nie udało, zdominowało nasze myśli. Musimy myśleć o tym, co już udało nam się osiągnąć, czym już możemy się pochwalić, a wszelkie negatywne myśli powinniśmy niszczyć już na samym początku, jak tylko zaczną się pojawiać.

Unikajmy myślenia o przeszkodach

Zazwyczaj, gdy w naszej głowie pojawia się jakiś nowy plan, albo zastanawiamy się nad nowym sposobem wykonywania pracy, zaczynamy rozmyślać o tym, co może nam się nie udać. Może się nagle okazać, że dojdziemy do wniosku, iż wypełnienie tego wszystkiego będzie dla nas za trudne, że nie będziemy w stanie tego zrobić, że przecież to zabierze bardzo dużo czasu, że będziemy przez tego typu działania znacznie bardziej zmęczeni. Jeśli pozwolimy, aby takie przeszkody coraz bardziej opanowywały nasz umysł, to zrobimy najgorsze co tylko możemy zrobić. Tego typu myślenie trzeba wyłączać od razu, gdy tylko się pojawi. Nie możemy się skupiać na tym, co może nam przeszkodzić w osiągnięciu celu, bo wówczas rzeczywiście może się okazać, że te przeszkody będą nie do pokonania. Zamiast tego, powinniśmy skupić się na tym, co dzięki takim działaniom zyskamy. Większą ilość klientów, stałą ich grupę, większe zamówienia, większe zarobki, większą satysfakcję, większą szansę na spełnienie marzeń czy większe poczucie, że ta nasza praca faktycznie ma sens. Jeśli będziemy się skupiać na pozytywnych aspektach tego, co chcemy zrobić, to będzie istniała naprawdę ogromna szansa na to, że cały czas będziemy wypełnieni pozytywną energią, że będziemy czuć, że to co robimy ma sens i nasza motywacja do podejmowania nawet najcięższych zadań, będzie na naprawdę wysokim poziomie.

Nie zapominajmy do czego dążymy

W codziennym zamieszaniu związanym z różnymi sprawami i problemami, może się okazać, że gdzieś zacznie nam umykać to do czego dążymy, co chcemy osiągnąć, jaki cel sobie wyznaczyliśmy. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy myśleli o tym codziennie, abyśmy każdego dnia przypominali sobie co chcemy osiągnąć, jaki cel sobie założyliśmy, co zyskamy, kiedy uda nam się go spełnić. Czasami wystarczy tylko na kilka dni zboczyć z obranego wcześniej kierunku i może się okazać, że naprawdę trudno będzie nam na niego wrócić i podjąć dalszą pracę, która będzie nas miała doprowadzić do tego wyznaczonego celu. Jeśli każdego dnia będziemy sobie przypominać o tym co chcemy ociągnąć, jeśli za każdym razem będziemy sobie przypominać te małe sukcesy, które doprowadziły nas już do tego punktu w którym jesteśmy, to łatwiej będzie nam dalej podążać tą drogą. No i nigdy w naszym myśleniu nie mogą pojawić się założenia, „jeśli” uda nam się to osiągnąć, to zawsze musi być myślenie „kiedy” uda się osiągnąć ten wyznaczony cel.

Nie jesteśmy zdani tylko sami na siebie

Czasami próbujemy zrobić wszystko sami, wydaje nam się, że musimy być samodzielni, a poproszenie o pomoc zmniejszy nasze osiągnięcia, albo pokaże, że nie potrafimy sobie z tym wszystkim radzić. Nic  bardziej mylnego. Mamy prawo prosić o pomoc, możemy pytać bardziej doświadczone osoby, jak one radzą sobie z danym problemem, prosić je o wsparcie, o porady, o pokazanie możliwych rozwiązań, z których my wybierzemy to, które będzie najlepsze dla nas. Nie ma nic gorszego niż przekonanie, że ze wszystkim musimy radzić sobie sami i nie możemy nikogo prosić o pomoc. Taka wymiana doświadczeń, może być bardzo budująca i dobrze wpływać na naszą dalszą motywację do pracy.

Wybierajmy też odpowiednie zajęcie

Prawda też jest taka, że jeśli wybierzemy dla siebie odpowiednią pracę, to także łatwiej będzie nam znaleźć motywację do jej wypełniania. Dlatego warto zobaczyć, co oferuje nam firma Avon, bo jej konstrukcja także będzie pomagała w większym motywowaniu się do pracy. Avon pozwala nam pracować tak jak chcemy i kiedy chcemy, możemy sami ustalać jak duże zamówienie chcemy złożyć w najbliższym katalogu, a to oznacza, że bez trudu będziemy mogli wyznaczać sobie małe kroki, które staną się naszymi małym sukcesami, motywującymi nas do jeszcze większej pracy. Co więcej, w Avon w zależności od stopnia zaangażowania, możemy liczyć na różnego rodzaju nagrody i awanse, a to także może być świetną motywacją do podejmowania coraz to większego wysiłku. No i możemy liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych konsultantów, jak i liderów grupy, co oznacza, że kolejny punkt niezbędny do motywacji w pracy, będziemy mogli spełnić bez większego wysiłku.

Koniecznie musimy zobaczyć, jakie rozwiązania są nam proponowane, co powinniśmy zrobić, aby ta nasza motywacja w pracy była jak największa. A jeśli chcemy mieć pewność, że pracujemy w firmie, która zadba o to, by nas dodatkowo motywować, to niewątpliwie Avon będzie najlepszym miejscem do którego będziemy mogli się zgłosić i które pozwoli nam się rozwijać w takim tempie, aby było to dla nas najlepsze.