Nie ma znaczenia o jaką pracę się staramy, za każdym razem będzie nam zależało na tym, aby ją dostać. W końcu nie po to poświęciliśmy długie godziny poszukiwań, aby teraz z powodu jakiegoś niewielkiego błędu nie otrzymać tego stanowiska. Musimy więc zdawać sobie sprawę z tego, że niezwykle ważne jest, abyśmy odpowiednio przygotowali się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jak to się mówi, pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, dlatego też, tak istotne jest to, abyśmy podczas takiej rozmowy wyglądali na profesjonalistów, którzy dobrze wiedzą co chcą powiedzieć, co chcą pokazać i którym naprawdę zależy na zaprezentowaniu się z jak najlepszej strony. Dlatego też, tak ważne jest to, aby odpowiednio się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, a jeśli raz posiądziemy odpowiednie przygotowanie, to już zawsze będziemy potrafili zaprezentować się jak najlepiej podczas takiego spotkania.

Odpowiednie nastawienie

Przede wszystkim na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy iść z odpowiednim nastawieniem. Chodzi o to, że musimy myśleć pozytywnie, powinniśmy być nastawieni na sukces, nie możemy być zbytnio zestresowani. Dlatego też, warto zadbać o to, aby przed taką rozmową się zrelaksować. Może po drodze, albo przed wyruszeniem przeczytajmy kilka stron dobrej książki, albo zgrajmy na telefon naszą ulubioną muzykę, taką która zawsze pozwala nam się wyciszyć. Dzięki temu, kiedy wejdziemy do gabinetu, kiedy zaczniemy rozmowę, będziemy wyciszeni, spokojni, ale jednocześnie w odpowiedni sposób skoncentrowani na czekającym nas zadaniu, dzięki czemu będziemy w stanie odnieść naprawdę duży sukces. Im pewniejsi siebie będziemy podczas takiej rozmowy, tym łatwiej będzie nam się na niej skupić, tym lepiej będziemy odpowiadali na zadawane pytania i tym profesjonalniej będziemy wyglądali. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy wcześniej byli odpowiednio do niej nastawieni.

Odpowiednio przygotowane CV

Oczywiście swoje CV wysłaliśmy już wcześniej, inaczej nie byłoby nas na tej rozmowie. A to też oznacza, że musiało być ono przygotowane w odpowiedni sposób. Jednak warto je mieć przy sobie. Co prawda osoba odpowiedzialna za naszą rekrutację powinna je mieć, ale może się okazać, że jednak go mieć nie będzie. A może po drodze postanowimy zostawić swoje CV jeszcze w jakiejś firmie, o której wcześniej nie pomyśleliśmy? Tak naprawdę nigdy nie zaszkodzi, jeśli będziemy mieli przy sobie CV, zawsze może się przydać, a w razie czego, gdyby zabrakło go na rozmowie, będziemy wyglądali bardziej profesjonalnie, mogąc je podsunąć rekruterowi.

Profesjonalne notatki

Nie ulega wątpliwości, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej, może się pojawić wiele ciekawych informacji, które będziemy chcieli sobie zapisać, aby nam nie uciekły. Dlatego warto mieć przy sobie długopis i notes. Zawsze będziemy mogli zanotować chociażby wielkość wynagrodzenia, oczekiwania, czy informacje o badaniach, które w razie czego będziemy musieli zrobić. Z pewnością posiadanie własnego notesu i długopisu będzie wyglądało profesjonalniej, niż prośba, aby to rekruter pożyczył nam swój długopis i kawałek kartki. Jeśli pokażemy, że jesteśmy przygotowani na tego typu sytuacje, to jest ogromna szansa, że uda nam się na nim zrobić odpowiednie wrażenie.

Nie zapominajmy o stroju

Niby mówi się, że to nie szata zdobi człowieka, że ważne jest to, co mamy w środku, co wiemy, a nie to, w co jesteśmy ubrani. Prawda jednak jest taka, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej mamy tylko jedną szansę na to, aby zrobić dobre wrażenie na rekruterze, z którym będziemy rozmawiać. A to oznacza, że powinniśmy przyjść odpowiednio ubrani, bo tylko wówczas będziemy mogli o to pierwsze wrażenie zadbać. Dlatego właśnie warto się ubrać czysto, schludnie, elegancko – ale bez przesady. Tak naprawdę poprzez odpowiednio dobrany strój, także będziemy pokazywali, że zależy nam na tej pracy, że podchodzimy do niej poważnie i z szacunkiem. To oznacza, że warto zadbać, aby nasz strój prezentował się jak najlepiej. Co więcej, powinniśmy zrezygnować z ciasnych spodni czy spódniczki, i z bluzki która jest nam za mała. Jeśli coś będzie nas podczas rozmowy uwierało czy obcierało, to będziemy mieć problem, aby skupić się na tym, co się będzie działo i żeby w pełni profesjonalnie odpowiadać na zadawane pytania.

Zdobądź referencje

Chociaż w CV zawsze powinno się pisać prawdę, szczególnie odnośnie własnych umiejętności, to jednak nie wszyscy się do tego stosują. Może się więc okazać, że rekruter do niektórych informacji będzie podchodził bardzo sceptycznie. Dlatego też, powinniśmy zadbać o referencje od poprzednich pracodawców – jeśli tacy byli. Wówczas w odpowiednim momencie będziemy mogli je pokazać, co pozwoli nam podkreślić fakt, że faktycznie posiadamy te umiejętności, o których pisaliśmy w swoim CV, albo o które pyta rekruter. Wówczas będziemy wyglądali wiarygodniej, a co się z tym wiąże łatwiej będzie nam przekonać osobę z którą rozmawiamy, że warto nam zaufać i dać szansę, abyśmy mogli się wykazać dla jej firmy.

Możesz zadawać pytania

Czasami ludziom się wydaje, że pytania może zadawać tylko rekruter, a oni nie powinni się zbyt mocno wychylać. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie zadamy żadnych pytań odnośnie stanowiska o które się ubiegamy, to może się okazać, że rekruter dojdzie do wniosku, że tak naprawdę ta praca nas nie interesuje. Dlatego na spokojnie warto się zastanowić o co chcielibyśmy zapytać, co nas interesuje w związku ze stanowiskiem o które się ubiegamy. Co więcej dobrze, abyśmy wcześniej sobie te pytania zapisali. Po pierwsze będziemy mieli pewność, że w wyniku stresu, który z pewnością się pojawi w związku z taką rozmową, o niczym nie zapomnimy. Po drugie, będzie to wyglądało profesjonalniej. Dobrze zadane pytania mogą także pomóc nam w stwierdzeniu, czy to faktycznie jest firma, w której chcielibyśmy pracować. Pamiętajmy, że nie tylko pracodawca wybiera nas na pracownika, ale także my wybieramy pracodawcę i decydujemy, czy faktycznie chcemy się z nim wiązać.

Pamiętaj o telefonie

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do telefonu komórkowego, że już praktycznie nie potrafimy bez niego żyć. Dlatego też, nic dziwnego że zabieramy go ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Jednak pamiętajmy, aby wcześniej go wyłączyć, albo przynajmniej wyciszyć. Jeśli tego nie zrobimy, a on zacznie dzwonić, to po pierwsze rekruter może się poczuć znieważony, bo nie okazaliśmy mu dostatecznego szacunku, a nawet jeśli nie – to taki dzwoniący telefon może nas skutecznie wybić z rytmu i sprawić, że rozmowa nie będzie przebiegała już tak gładko, jak to wcześniej miało miejsce.

Czy mieliśmy jakieś zadanie do wykonania?

Czasami jest tak, że w ramach rekrutacji, kandydaci na dane stanowisko poproszeni są o przygotowanie jakiegoś zadania: prezentacji, filmu czy tekstu. Jeśli dotyczy to naszej osoby, to powinniśmy pamiętać, aby to zadanie przygotować wcześniej, na spokojnie i nie zostawiać go na ostatnią chwilę przed rozmową. Po drugie, musimy także pamiętać, aby je ze sobą zabrać, bo jeśli go nie przyniesiemy na rozmowę kwalifikacyjną, to praktycznie przekreślimy wszystkie swoje szanse. Będziemy wówczas prezentowali się, jako osoba niekompetentna, która nie potrafi wywiązać się z powierzonych zadań, a to z pewnością nie będzie dobrze świadczyło o naszej osobie.

Wierz w siebie

Pamiętajmy, że nasze pierwsze spotkanie z pracodawcą odbywa się w chwili, gdy widzi on nasze CV. Skoro znaleźliśmy się na rozmowie kwalifikacyjnej, to znaczy, że potencjalny pracodawca jest zainteresowany naszymi umiejętnościami i doświadczeniem. Dlatego też, idąc na rozmowę musimy wierzyć w siebie, musimy wierzyć w to co mówimy i co chcemy pokazać rekruterowi. Pamiętajmy, że już zdobyliśmy ich uwagę, teraz musimy pokazać, że warto było poświęcić nam czas. Jeśli podczas takiej rozmowy, będziemy swoją postawą pokazywać, że jesteśmy pewni siebie, że jesteśmy warci tego stanowiska, to bez wątpienia zrobimy bardzo dobre wrażenie na osobie, która będzie przeprowadzała z nami taką rozmowę. Co się z tym wiąże, będziemy mieli znacznie większe szanse na to, że zostaniemy przyjęci na stanowisko, które najbardziej nas interesuje.

Wynotuj sobie to co najważniejsze

Na rozmowie kwalifikacyjnej niezwykle ważne jest to, abyśmy byli pozytywnie nastawieni, abyśmy byli przekonani, że naprawdę nadajemy się na dane stanowisko, że sobie na nim poradzimy. Dlatego warto wcześniej wynotować sobie wszystkie najważniejsze osiągnięcia, przyjrzeć się temu, co już udało nam się uzyskać w życiu zawodowym. Ale wypisać również te rzeczy, które sprawiły, że inni nas lubili, że chcieli z nami pracować. Jeśli popatrzymy na takie nasze mocne strony, to może się okazać, że na rozmowę kwalifikacyjną wkroczymy dobrze nastawieni, ale także łatwiej będzie nam przedstawić te konkretne umiejętności, które będą wręcz idealne na tym stanowisku, które nas interesuje.

Czy wszędzie są rozmowy kwalifikacyjne?

Mogłoby się wydawać, że rozmowy kwalifikacyjne to podstawa i praktycznie odbywają się one wszędzie. Jednak prawda jest taka, że jeśli dobrze poszukamy, to możemy postarać się o pracę, w której takiej rozmowy nie będzie. Jeśli zdecydujemy się zostać konsultantem Avon, to wystarczy, że wypełnimy odpowiedni formularz i poczekamy aż dostaniemy swój indywidualny numer konsultanta, dzięki któremu będziemy mogli logować się na ich stronie. Tutaj nie ma rozmowy kwalifikacyjnej, nie istotny jest nasz wiek, płeć czy doświadczenie zawodowe. Tu liczy się chęć do pracy i nasze zaangażowanie, które będzie przejawiało się w składaniu zamówień w każdym katalogu.

Zawsze powinniśmy być jak najlepiej przygotowani do rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak jeśli nie chcemy brać w niej udziału, bo obawiamy się, że mamy zbyt mało pewności siebie, to zawsze możemy pomyśleć o współpracy z Avon. Tu także mamy możliwość zarobienia sporych pieniędzy, a jednocześnie pracujemy gdzie chcemy, ile chcemy i jak chcemy, co oznacza, że wszystko możemy dopasować pod siebie. Co więcej, nikt nas nie pilnuje i nie musimy się martwić żadnymi karami, jeśli nie złożymy zamówienia w którymś z katalogów.